Frequently Asked Questions

I recently received my PhD. Can I apply with my completed thesis?

The conference is open to all researchers who are continuing their doctoral studies and who have recently completed their doctoral studies.

I am not in the thesis stage yet. Can I participate with another work of mine?

You can prepare a presentation using the areas specified in the paper and sample topics, and present a preliminary study on the thesis and method framework you intend to write. You can evaluate your presentation as a preparation for the thesis proposal and get feedback from the scientific committee members. However, apart from the doctoral dissertation you intend to write, you can also prepare a separate study to discuss methodology in interdisciplinary communication studies.

My work is not yet complete. Can I still apply?

IPCC is open to all doctoral students and researchers, who have recently completed their doctoral dissertations, who also want to receive feedback about their studies and discuss their methods. You can prepare a summary and presentation based on the current status and / or relevant sections of your ongoing work.

Sıkça Sorulan Sorular

Doktoramı yakın zamanda tamamladım. Bitirdiğim tezimle ilgili bir başvuru yapabilir miyim?

Konferans, ilgili alanlarda doktora çalışmalarını sürdüren ve yakın zamanda tamamlamış tüm araştırmacılara açıktır.

Henüz tez aşamasında değilim. Başka bir çalışmamla katılabilir miyim?

Bildiride belirtilen alanlarda ve örnek konu başlıklarından da yararlanarak bir sunum hazırlayabilir, yazmayı düşündüğünüz tez ve yöntem çerçevesi üzerine bir ön çalışma sunabilirsiniz. Sunumunuzu tez önerisi için hazırlık olarak değerlendirebilir, bilimsel komite üyelerinden geri bildirim alabilirsiniz. Bununla birlikte yazmayı düşündüğünüz doktora tezi haricinde disiplinlerarası iletişim çalışmalarında yöntem tartışmak üzere ayrı bir çalışma da hazırlayabilirsiniz.

Çalışmam henüz tamamlanmış değil. Yine de katılabilir miyim?

IPCC yürütmekte oldukları çalışmalar hakkında geri bildirim almak, yöntemlerini tartışmak isteyen ilgili alanlardaki tüm doktora öğrencilerine ve doktoralarını yakın zamanda bitirmiş tüm araştırmacılara açıktır. Devam eden çalışmalarınızın güncel durumları ve/veya ilgili bölümleri üzerinden bir özet ve sunum hazırlayabilirsiniz.

Subscription
Please enter your name and email address to receive notification of new posts by email.

E-posta ile yeni gönderilerle ilgili bildirim almak için lütfen adınızı ve e-posta adresinizi girin.
ifresearchsupportgroup